OSB'de Sayaçlar için Haberleşme Altyapısı Seçimi / by Ufuk Özgirgin

Organize Sanayi Bölgelerinde sayaçların, özellikle de elektrik sayaçlarının uzaktan okunması gerekli bir uygulamadır. Bu amaçla Sayaç Otomasyonu, OSOS, AMR (Automated Meter Reading), Headend, MDC (Meter Data Collection) gibi farklı isimlerle tanımlanan yazılımlar kullanılmaktadır. Uzaktan okuma için sayaçlarla yazılım arasında bir haberleşme ağı altyapısı gerekir. Olası altyapılardan bazıları şunlardır:

  • GPRS / 3G. Kurulumu en kolay ve hızlı yöntemdir. Kurulum maliyeti düşüktür. GSM şebekesi için SIM kart başına aylık ücret ödenir.
  • Ethernet (fiber optik kablo üzerinden). Kurulum maliyeti özellikle fiber optik kablo ve işçiliği sebebiyle yüksektir. Yatırım maliyetinin yüksekliği nedeniyle sayaç okuma sisteminin yanısıra SCADA, internet-telefon ağı dağıtmak, güvenlik sistemleri gibi başka uygulamalar da bu ağ üzerinden haberleştirildiğinde tercih edilebilen seçenektir.
  • BPL - (Broadband Power Line) Genişbant PLC teknolojisi. PLC teknolojileri elektrik şebekesini haberleşme ortamı olarak kullanır. En yeni teknolojilerle, PLC kullanarak çok yüksek hızlarda haberleşme mümkün hale gelmiştir. BPL sistemleri ile, bu yüksek haberleşme hızı sayesinde, sayaç okumanın yanısıra dinamik tarifelendirme,  akıllı ev, akıllı ofis ve akıllı şehir uygulamaları mümkün hale gelmiştir. Kurulumu kolaydır. Kurulum maliyeti Ethernetten ucuz, GPRS'den pahalıdır.
  • G3, Prime gibi diğer OFDM teknolojileri. Haberleşme başarısı ve hızı eski SFSK teknolojilerinden daha başarılıdır. IDIS G3 gibi standart teknolojiler ile farklı üreticilerin ürünleri aynı sistem içerisinde birlikte kullanılabilir.
  • SFSK gibi darbant PLC teknolojileri. Teknolojik olarak eskidi, tercih edilmesini önermiyoruz. Hız ve okuma başarısı düşük.
  • Radyo frekansı. 
  • Bakır kablo üzerinden RS485

Sayaç okuma sistemlerinin faydaları konusunda bilgi ve desteğe ihtiyaç duyarsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.