İleri-geri saat uygulamasının kaldırılmasının sayaçlara etkisi / by Ufuk Özgirgin

 

26 Aralık 2016

Bakanlar Kurulu 07.09.2016'da ileri-geri saat uygulamasının kaldırılmasına ve yaz saati uygulamasının yıl boyunca sabit kalmasına karar verdi. Kararın ardından sevk ettiğimiz tüm sayaçlar yeni saat uygulamasına göre programlanmaktadır.

Kararın Resmi Gazete'de yayınından önce Türkiye'de sattığımız Elster marka sayaçların saatleri, yaz-kış saatine otomatik olarak geçecek şekilde programlıydı.  Yeni uygulamayla birlikte yaz-kış saati uygulamasının sayaçların programlarından kaldırılması ihtiyacı ortaya çıktı.

Elster sayaçlarının programlanabilir yapıda olması sayesinde ileri-geri saat uygulaması sayaçlardan kaldırılabilir ve sayaçlar yeni saat dilimine göre tekrar ayarlanabilir.

1995 yılından itibaren Elster marka sayaçlar özellikle yüksek hassasiyet gerektiren ölçü noktalarında (HES/RES/GES/DÇS gibi elektrik üretim tesislerinde, TEİAŞ’ın ölçü noktalarında ve büyük tüketicilerde) yaygın olarak kullanılmaktadır. Değişen enerji piyasasının ihtiyaçlarına paralel olarak yıllar içerisinde, yeni sayaç yönetmelikleri/tebliğler/düzenlemeler ve müşteri talepleri doğrultusunda Elster sayaç konfigurasyonlarında çeşitli değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklikler sonucu, halen İletim/Dağıtım ölçü sisteminde, çeşitli yazılım versiyonlarına sahip Elster marka sayaçlar bulunmaktadır. Bütün Elster sayaçlarında, sayacın yanından (optik port) veya uzaktan (RS485 seri port üzerinden) şifre kullanılarak ve gerekiyorsa sayacın üzerindeki donanım kilitleri açılarak (sayacın SET moduna / programlama moduna alınması ile veya sayacın terminal kapağının açılması ile) bu değişiklik yapılabilmektedir.

Nodenin temin ettiği tüm Elster sayaçlara ait program dosyaları veritabanımızda kayıtlıdır. Sayaç seri numarasının yazılı olarak başvurulması halinde, değişiklik için gereken yetkilendirme yapısı ve şifreleri iletim ve dağıtım şirketleri ile paylaşıyoruz.

Eski sayaçlarda ileri-geri saat uygulamasının kaldırılması için, ihtiyaç duyan TEİAŞ/EDAŞ/OSB yetkililerine ve son kullanıcılara telefon/email/uzak masaüstü bağlantısı/yerinde servis seçenekleri ile destek sağlamaktayız. Bu konudaki sorularınızda lütfen bizimle iletişime geçiniz: