OSB'de Sayaçlar için Haberleşme Altyapısı Seçimi by Ufuk Özgirgin

Organize Sanayi Bölgelerinde sayaçların, özellikle de elektrik sayaçlarının uzaktan okunması gerekli bir uygulamadır. Bu amaçla Sayaç Otomasyonu, OSOS, AMR (Automated Meter Reading), Headend, MDC (Meter Data Collection) gibi farklı isimlerle tanımlanan yazılımlar kullanılmaktadır. Uzaktan okuma için sayaçlarla yazılım arasında bir haberleşme ağı altyapısı gerekir. Olası altyapılardan bazıları şunlardır:

  • GPRS / 3G. Kurulumu en kolay ve hızlı yöntemdir. Kurulum maliyeti düşüktür. GSM şebekesi için SIM kart başına aylık ücret ödenir.
  • Ethernet (fiber optik kablo üzerinden). Kurulum maliyeti özellikle fiber optik kablo ve işçiliği sebebiyle yüksektir. Yatırım maliyetinin yüksekliği nedeniyle sayaç okuma sisteminin yanısıra SCADA, internet-telefon ağı dağıtmak, güvenlik sistemleri gibi başka uygulamalar da bu ağ üzerinden haberleştirildiğinde tercih edilebilen seçenektir.
  • BPL - (Broadband Power Line) Genişbant PLC teknolojisi. PLC teknolojileri elektrik şebekesini haberleşme ortamı olarak kullanır. En yeni teknolojilerle, PLC kullanarak çok yüksek hızlarda haberleşme mümkün hale gelmiştir. BPL sistemleri ile, bu yüksek haberleşme hızı sayesinde, sayaç okumanın yanısıra dinamik tarifelendirme,  akıllı ev, akıllı ofis ve akıllı şehir uygulamaları mümkün hale gelmiştir. Kurulumu kolaydır. Kurulum maliyeti Ethernetten ucuz, GPRS'den pahalıdır.
  • G3, Prime gibi diğer OFDM teknolojileri. Haberleşme başarısı ve hızı eski SFSK teknolojilerinden daha başarılıdır. IDIS G3 gibi standart teknolojiler ile farklı üreticilerin ürünleri aynı sistem içerisinde birlikte kullanılabilir.
  • SFSK gibi darbant PLC teknolojileri. Teknolojik olarak eskidi, tercih edilmesini önermiyoruz. Hız ve okuma başarısı düşük.
  • Radyo frekansı. 
  • Bakır kablo üzerinden RS485

Sayaç okuma sistemlerinin faydaları konusunda bilgi ve desteğe ihtiyaç duyarsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

İleri-geri saat uygulamasının kaldırılmasının sayaçlara etkisi by Ufuk Özgirgin

 

26 Aralık 2016

Bakanlar Kurulu 07.09.2016'da ileri-geri saat uygulamasının kaldırılmasına ve yaz saati uygulamasının yıl boyunca sabit kalmasına karar verdi. Kararın ardından sevk ettiğimiz tüm sayaçlar yeni saat uygulamasına göre programlanmaktadır.

Kararın Resmi Gazete'de yayınından önce Türkiye'de sattığımız Elster marka sayaçların saatleri, yaz-kış saatine otomatik olarak geçecek şekilde programlıydı.  Yeni uygulamayla birlikte yaz-kış saati uygulamasının sayaçların programlarından kaldırılması ihtiyacı ortaya çıktı.

Elster sayaçlarının programlanabilir yapıda olması sayesinde ileri-geri saat uygulaması sayaçlardan kaldırılabilir ve sayaçlar yeni saat dilimine göre tekrar ayarlanabilir.

1995 yılından itibaren Elster marka sayaçlar özellikle yüksek hassasiyet gerektiren ölçü noktalarında (HES/RES/GES/DÇS gibi elektrik üretim tesislerinde, TEİAŞ’ın ölçü noktalarında ve büyük tüketicilerde) yaygın olarak kullanılmaktadır. Değişen enerji piyasasının ihtiyaçlarına paralel olarak yıllar içerisinde, yeni sayaç yönetmelikleri/tebliğler/düzenlemeler ve müşteri talepleri doğrultusunda Elster sayaç konfigurasyonlarında çeşitli değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklikler sonucu, halen İletim/Dağıtım ölçü sisteminde, çeşitli yazılım versiyonlarına sahip Elster marka sayaçlar bulunmaktadır. Bütün Elster sayaçlarında, sayacın yanından (optik port) veya uzaktan (RS485 seri port üzerinden) şifre kullanılarak ve gerekiyorsa sayacın üzerindeki donanım kilitleri açılarak (sayacın SET moduna / programlama moduna alınması ile veya sayacın terminal kapağının açılması ile) bu değişiklik yapılabilmektedir.

Nodenin temin ettiği tüm Elster sayaçlara ait program dosyaları veritabanımızda kayıtlıdır. Sayaç seri numarasının yazılı olarak başvurulması halinde, değişiklik için gereken yetkilendirme yapısı ve şifreleri iletim ve dağıtım şirketleri ile paylaşıyoruz.

Eski sayaçlarda ileri-geri saat uygulamasının kaldırılması için, ihtiyaç duyan TEİAŞ/EDAŞ/OSB yetkililerine ve son kullanıcılara telefon/email/uzak masaüstü bağlantısı/yerinde servis seçenekleri ile destek sağlamaktayız. Bu konudaki sorularınızda lütfen bizimle iletişime geçiniz:

Honeywell Elsteri Satın Aldı by Ufuk Özgirgin

 
 

Honeywell, Melrose Industries plc şirketine ait dünyanın önde gelen ticari, endüstriyel ve konut ısıtma sistemleri için termal gaz çözümleri ve akıllı sayaçlar, yazılım ve analitik çözümleri de içeren gaz, su ve elektrik sayaçları tedarikçisi Elsteri satın alma işleminin tamamlandığını duyurdu. Elster, basınç kontrol ve ölçme cihazlarının yanısıra dağıtım ve iletim endüstrileri için komple çözümler de sağlamaktadır. 5,1 milyar USD tutarındaki anlaşma 2015 Temmuz ayında duyurulmuştu.

Honeywell Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dave Cote: “ Elster, Honeywell bünyesine ileri gelen teknolojiler, güçlü ve iyi bilinen markalar, enerji verimliliği konusunda uzmanlık ve Honeywell ürün portföyüne global çapta mevcudiyet katmıştır. Elsterde HOS Gold sistemini uygulayarak Elsterin iş alanlarında yeni büyüme ve karlılık artışı sağlama konusunda büyük bir fırsat görüyoruz. Bu satın almanın, hissedarlarımızın Honeywell'den beklenentileriyle paralel olarak, ileriye dönük yüksek getiri sağlamasını bekliyoruz."

Elsterin gaz, su ve elektrik sayacı iş kolları Honeywell’in Otomasyon ve Kontrol Çözümleri bölümünün parçası olan Çevre ve Enerji Çözümleri (E&ES) iş kolu ile entegre olacaktır. Elsterin gaz iletim ve dağıtım iş kolları Honeywell Performans Malzemeleri ve Teknolojileri bölümü içinde yer alan Honeywell Proses Çözümleri ile entegre alacaktır.